A korábbi évekhez képest a 2024-es viszonylag nyugodtan telt a hazai üzemanyagpiacon: persze voltak összezördülések a piaci szereplők és a szabályozók között és itt-ott az ellátásbiztonság kérdése is felmerült, de végső soron senki nem kiáltott benzinárstopot, nem kellett karácsonykor a kígyózó kocsisorokat nézni és azt sem írták elő a kutakon, hogy ponotsan hány litert is tankolatunk az autónkba. Könnyen lehet azonban, hogy egyfajta "vihar előtti csendként" fogunk visszaemlékezni 2024-re, idén ugyanis több viharfelhő is összegyűlt a beninkutak felett, amelyek hatására valósággal felrobbanhat a benzin ára Magyarországon.
Romániában befagyasztották a közalkalmazotti béreket, a nyugdíjakat és a családi pótlékot, eltöröltek több adókedvezményt, megemelték az osztalékadót és - a jövedéki adó emelkedése miatt - drágulnak az üzemanyagok is január elsejétől, de Marcel Ciolacu miniszterelnök immár a karjára tetovált üzenetben is megerősítette, hogy az áfát nem emelik.
Január elsejétől 10-11 forintos üzemanyagár emelkedést okoz önmagában az, hogy hatályba lép a kormány inflációkövető adóemelése, amely az üzemanyagok jövedéki adóját is érinti – mutatott rá az ATV a péntek esti riportjában.
Keddtől emelkedő tendenciára számíthatunk az üzemanyagok nagykereskedelmi árában, írja a holtankoljak.
Megjelent a NAV oldalán, hogy mennyi lesz 2025 januárjától a benzin és a gázolaj jövedéki adója. Az emelés mértéke megegyezik a júliusi fogyasztó árindexszel. Erről a kormány még idén októberben rendelkezett egy adótörvény-módosítással.
Varga Mihály pénzügyminiszter a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) új elnökével, Nagy Elekkel folytatott egyeztetése során hangsúlyozta, hogy a jövő évi adótörvények célja a vállalkozások adó- és adminisztrációs terheinek további csökkentése, valamint a kormány az MKIK-t továbbra is kiemelt partnerként kezeli, és számít a kamara javaslataira a versenyképesség erősítése érdekében.
Több, az energetikai szektort érintő módosítás jelent meg tegnap éjjel a Magyar Közlönyben, így a jövedéki adóról és személyi jövedelemadóról szóló törvényeket módosító jogszabályok is – szúrta ki a Portfolio. A lényeges változások közé tartozik bizonyos energiatermékek jövedéki adójának megemelése, valamint két olyan új, az Szja. törvényben eddig hiányzó passzus beemelése, ami a lakossági energiatermelésből- és energia megtakarításból származó bevételek adózását tisztázza.
Jövő évtől két lépcsőben emelkedik a gyermeket nevelő családok adókedvezménye - döntött kedden a parlament. Az adótörvények módosítása alapján lakásfelújításra is fel lehet használni a SZÉP-kártyára utalt pénz egy részét, a munkáltató albérletidíj-támogatást is adhat, emellett a jövőben több adónem is minden évben az infláció mértékével emelkedik.
Kamera, majd flex: ebben a sorrendben kerültek elő a járőrök eszközei, amikor a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Bevetési Igazgatóságának pénzügyőrei egy bolgár autót állítottak meg az M5-ös autópálya Bács-Kiskun vármegyei szakaszán – írja közleményében a NAV.
A kormány 2025-től automatikus adóemelést vezet be több adónemnél, amely az infláció mértékével évente növeli a szeszes italok, dohánytermékek és üzemanyagok jövedéki adóját, valamint a gépjárműadókat és a regisztrációs adót.
A kormány jelentős adóügyi változtatásokra készül, amelyek célja a családok támogatása, az adórendszer egyszerűsítése és a gazdaság átláthatóságának növelése – jelentette be a Pénzügyminisztérium kedd éjszakai közleményében. A kormány által a parlamentnek bemutatott tervezet a jövő évi adótörvény-módosítások révén bővíti a családbarát adórendszert, kivezet néhány extraprofit adót, és az adminisztráció csökkentéseket is ígér. A tárca bővítette az október közepén társadalmi egyeztetésre küldött adócsomagtervezetet, de jelentős meglepetés nincs a PM javaslatában.
A Pénzügyminisztérium szerda este kiadta őszi adócsomagjának tervezetét, amely több területen is jelentős változást hozna. A családi adókedvezmény összegei emelkednek, az egyéni vállalkozók és mezőgazdasági őstermelők költséghányada változik, új adózási lehetőségek jelennek meg a fizetővendéglátó tevékenységet folytatók számára, és módosulnak a műemlékingatlanok adómentességére vonatkozó szabályok. Emellett átírják az extraprofitadó szabályait, a NAV hatásköre és a vámügyi eljárások is változnak, továbbá új szabályokat vezetnek be a fenntarthatósági jelentések és könyvvizsgálatok terén a társadalmi egyeztetésre küldött tervezet szerint.
Magyarországon az alkoholizmus népbetegség, így elsőre furcsa lehet a tény: az elmúlt években folyamatosan csökkent az alkoholfogyasztás. Bár a költések nőnek, ennek az üteme nem éri el a szeszek inflációjának mértékét. A forgalom mérséklődése látszik abból is, hogy mennyi ital után fizetik meg a jövedéki adót.
Idén újra felfutóban van a dohányfogyasztás Magyarországon, miközben megváltoznak a szokások és a hagyományos termékek helyét átveszik az alternatív lehetőségek. Emellett a csempészett, valamint a hamisított dohány is jelen van Magyarországon. A teljes fogyasztás évente már jóval több mint 1000 milliárd forintot tesz ki.
A dohánytermékek fogyasztási szokásai jelentős átalakuláson mennek keresztül Magyarországon. A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) által közölt adatok alapján a hagyományos cigaretták és a hevítéses dohánytermékek közötti különbség egyre csökken, miközben a cigarettafogyasztás továbbra is mérséklődik, bár kisebb ütemben, mint az előző években.
Továbbra is hatalmas üzlet a dohányipar Magyarországon. A forgalom bőven meghaladja az ezer milliárd forintot, a hagyományos termékek stabil kereslete mellett egyre jönnek fel az alternatív dohánytermékek is. A nagy cégek jövedelmezősége ugyanakkor kis mértékben romlott. Az állam továbbra is jelentős jövedékiadó- illetve áfabevételt realizál.
A miniszterelnök jelentette be, megelőző lépéseket tesznek.
A vámok hatással lehetnak a gazdasági növekedésre is.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?